Nasza firma
Tarcza trajzegi stolarni Mietel

O nas

dyplom-mistrzowski
Właściciel Stolarni
stolarze-podczas-pracy

Nasza StolarniaOfertą firmy Stolarni mietel jest dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta optymalizując wysoką jakość i koszty związane z przedsięwzięciem.

Mamy długoletnie doświadczenie w branży świadczenia kompleksowych usług w zakresie architektury ogrodowej, budownictwa drewnianego oraz wykończenia wnętrz.Od 2012 roku współpracując z wieloma firmami w pokrewnych branżach, staramy się, aby jak najlepiej i w pełni kompleksowo świadczyć swoje usługi troszcząc się o zadowolenie klienta.


Nasze realizacje

Historia Stolarni Mietel

Usługi stolarskie w naszej rodzinie zapoczątkował Władysław Fiutko (1915 – 2005r.). Przekazał on swoją bezcenną wiedzę synom oraz wnukom, którzy w dalszym ciągu podtrzymują tradycję pracy w drewnie.

Władysław jako młody człowiek w wieku 15 lat poszedł do tak zwanego ‘Terminu’ ucząc się zawodu stolarz w stopnicy w warsztacie stolarskim ‘u Banasia’.

W wieku 22 lat został powołany do służby wojskowej w Kielcach na bukówce jako żołnierz II pułku Artylerii Lekkiej, legionów Kielce. Służbę kontynuował do czasu wybuchu II wojny światowej. Trafił na front walcząc w obronie ojczyzny. W okolicach Lublina 28.09.1939r zostali otoczeni i pojmani do niewoli.

W obozie STALING VC w Austrii z Nadanym numerem 33230 Pracował niewolniczo jako stolarz, aż lutego 1945r. kiedy udało mu się zbiec z łagrów i przez Szwajcarię dostał się do Francji, gdzie wstąpił do specjalnego oddziału wojsk pomocniczej służby wartowniczej.

W listopadzie 1946 roku wrócił z wojny do Mietla, gdzie zapoczątkował własną działalność.

Po powrocie do kraju jedną z pierwszych prac jaką wykonał było wybudowanie stodoły u przyszłych teściów w Klępiu Górnym. Konstrukcja stodoły, belki, płotwie i podwalina były stugane co było rzadkością na skalę regionu.

Czynnie uczestniczył w obudowywaniu powojennej Polski po czym do dnia dzisiejszego można podziwiać wiele elementów w budowlach sakralnych.

Do pierwszych tego typu renowacji można zaliczyć:

 • Kościół św. Stanisława w Świniarach w gminie Solec Zdrój

Ma w swoim dorobku także umeblowanie kilku kościołów:

 • Kościół parafialny Wszystkich Świętych w Biechowie
 • Kościół parafialny Piotra i Pawła w Stopnicy
 • Kościoła Bożego Ciała w Busku Zdroju
 • Kościół w Ratajach Słupskich p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Pany
 • Kościół w Balicach Św. Stanisława
 • Kościół Św Mikołaja w Oksie
 • Kościół Świętego Marcina w Pacanowie
 • Kościół św. Idziego w Zborówku
 • Kościół Świętego Biskupa i Męczennika w Ruszczy

Władysław Fiutko uzyskał wiele odznaczeń w rzemiośle stolarstwo, między innymi tytuł mistrzowski w rzemiośle stolarstwo oraz srebrną odznakę nadaną przez cen rzemiosł za zasługi w szkoleniu uczniów.

Władysław Fiutko (1915 – 2005r.) - przekazał swoją bezcenną wiedzę synom oraz wnukom, którzy w dalszym ciągu podtrzymują tradycję pracy w drewnie.

Oferta firmy obejmuje:

Wszelkiego rodzaju architekturę ogrodową:

 • Altany – wspaniałe miejsce do wypoczynku i spotkań. Wykonywane w większości według upodobań klientów, zgodnie z rzemiosłem o niepowtarzalnym charakterze
 • Budy dla psów – Ocieplane i estetyczne, wiele rozmiarów i wzorów.
 • Carporty – zadaszona konstrukcja, która zapewnia ograniczoną ochronę pojazdom, głównie samochodowym, przed żywiołami. 
 • Donice -  pojemnik, naczynie służące obnych a coraz częściej jako mini ogródki na warzywa i zioła.
 • Drewutnia – przewiewna budowla do przechowywania drewna przeznaczonego na opał. Może być konstrukcją samodzielną, przylegać lub być częścią innych budynków. Drewutnia może być w postaci szopy lub stanowić tylko zadaszenie.
 • Meble ogrodowe- w pełni drewniane lub o żeliwnych nogach. Doskonale wyprofilowane w różnych kolorach
 • Pergole  ogrodowe - mogą być konstrukcją samonośną, stanowić element pergoli, trejażu, kwietnika, być elementem konstrukcji albo przylegać do ściany domu lub altany. Konstrukcja ta służy do podtrzymywania roślin, najczęściej pnących
 • Place zabaw i domki przeznaczone do zabawy dla dzieci z wieloma akcesoriami. Doskonała alternatywa dla spędzania wolnego czasu na telefonie lub oglądając telewizję.

Stolarstwo budowlane:

 • Domki w systemie kanadyjskim -  technologia budowy małych i średnich budynków najczęściej jako domki letniskowe, działkowe. Popularne w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich
 • Drewniane elewacje - deska elewacyjna-różne wzory, imitacje bala, itp.
 • Konstrukcje drewniane - wiaty, budynki gospodarcze, wiązary dachowe, ścianki działowe
 • Schody wolnostojące policzkowe, zabiegowe , proste oraz nakładkowe
 • Tarasy w formie patio na poziomie parteru oraz wielopoziomowe.

Zamówienia indywidualne

Tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie

Aktualnie Firmę Stolarnia Mietel prowadzi Jacek Fiutko, który jest wnukiem mistrza w rzemiośle stolarstwo i wielokrotnie odznaczanego za osiągnięcia w rzemiośle Władysława Fiutko.

Przygodę z drewnem zacząłem w dość nietypowy sposób, a warsztat stał się dla mnie miejscem, gdzie spędzałem znaczną część swojego dzieciństwa. Choć nie jest to miejsce do zabaw, to chętnie towarzyszyłem dziadkowi, który będąc w podeszłym wieku kierował pracami wykonywanymi przez pracowników i uczniów. Dziadek ciągle dzielił się ze mną wiedzą i doświadczeniem, które po wielu latach odżyły we mnie i nadały życiu kierunek.

Przez wiele lat doświadczenia pracy z tym pięknym i szlachetnym materiałem jakim jest drewno ukształtowałem profil produkcji, który oparłem na świadczeniu usług na indywidualne zamówienie oraz oferowaniu gotowych produktów architektury ogrodowej dostępnych w siedzibie firmy w ogrodzie wystawowym.

Dbałość o szczegóły, niepowtarzalny wygląd, konstrukcje nowoczesne, a także rekonstrukcje budowli i ich elementów zgodnie ze starym rzemiosłem - to wszystko jesteśmy w stanie wykonać w naszej firmie. Ciągły rozwój parku maszynowego oraz szkolenia z różnych aktualnie pojawiających się co rusz nowości na rynku z zakresu stosowania preparatów do zabezpieczania drewna, elementów łączeniowych, technik montażu nowości technicznych oraz wiele innych, które pomagają wyjść naprzeciw wymaganiom stawianym przez rynek i robić to w pełni profesjonalnie.

Z czego produkujemy?

Rodzaje drzew występujące w Polsce naturalnie, z których nasza firma najczęściej korzysta przy wykonywaniu produkcji. zwracając uwagę na ich właściwości wykonując meble czy budowlę. Należy wiedzieć z jakiego gatunku drewna użyć, oraz którego właściwości będą najlepsze.

 • Liściaste:
  • Dąb - meble ogrodowe na zamówienie, schody, parapety, balustrady
  • Buk - balustrady, meble dziecięce, łóżka
  • Jesion - meble ogrodowe, trepy schodowe, poręcze
  • Olsza - huśtawki meble narażone na zmienne warunki pogodowe, sztachety
 • Iglaste:
  • Sosna - konstrukcje drewniane klejone, więźby dachowe, altany, ogrodzenia, drewniane przęsła
  • Świerk - sztachety, deski elewacyjne
  • Jodła - altany, garaże, architektura ogrodowa ,bramki, kraty
  • Modrzew - sztachety, deska tarasowa, deska boazeryjna elewacyjna

Drewno… chyba nikt sobie nie wyobraża bez niego dzisiejszego otoczenia i domów.

Urzekający w pełni naturalny i odnawialny produkt, od zarania dziejów służący człowiekowi i tworzący razem z nim współczesną cywilizację.

Drewno obok kamienia, brązu i żelaza jest jednym z najstarszych elementów budowniczych i towarzyszy człowiekowi od początku istnienia aż do dziś. Drewno jest w 100% naturalnym i ekologicznym materiałem budowlanym. Świetne sprawdza się w wielu dziedzinach życia współczesnego człowieka i chyba nikt sobie nie wyobraża bez niego dzisiejszego otoczenia i domów. Obecnie drewno stosowane jest jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Swoją popularność zawdzięcza swej lekkości i wystarczającym do wielu zastosowań własnościom wytrzymałościowym. Stosuje się je jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych budynków, altan, wiat, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. W ostatnich latach drewno jako materiał budulcowy przechodzi swoisty renesans. Coraz częściej jest wykorzystywany do budowy domów mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, konstrukcji pokaźnych rozmiarów hali, elementów dekoracyjnych. Współczesnie konsumenci wybierają technologie budowlane które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka oraz ekologię. Z tego też powodu coraz częściej spotyka się domy drewniane. Drewno jest bowiem najzdrowszym i najbardziej ekologicznym materiałem budowlanym dostępnym na rynku.Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, toksyn, ani promieniowania. Sprawia to, że domy wykonane z drewna są niezwykle sprzyjającym miejscem do stałego zamieszkiwania przez ludzi.